Raport PMR: Liczba placówek aptecznych w Europie Środkowej spada

Ten post dostępny jest także w języku: English

W 2018 r. liczba placówek aptecznych w Europie Środkowej spadła po raz pierwszy od wielu lat, wynika z raportu PMR. Wszystko za sprawą pogorszenia się warunków biznesowych prowadzenia działalności. Ogółem, w sześciu krajach regionu (Polska, Rumunia, Czechy, Węgry, Słowacja i Bułgaria) liczba placówek aptecznych w 2018 r. wyniosła około 35,8 tys. Liczba ta obejmuje apteki i punkty apteczne, bez drogerii i aptek szpitalnych.

Największa sieć aptek w skali regionu, biorąc pod uwagę indywidualne kraje, prowadzona jest przez DOZ. Działa ona wyłącznie w Polsce. Jak informowaliśmy niedawno, DOZ wystąpił do UOKiK z wnioskiem o przejęcie sieci Medix. Od 2012 r. drugą największą siecią w Europie Środkowej jest rumuńska Catena. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba placówek Catena niemal się podwoiła.

Czeski fundusz private equity Penta prowadzi z kolei największą sieć w Czechach i na Słowacji (Dr. Max). Również w Polsce Dr. Max jest największą niezależną siecią apteczną (tzn. bez powiązań z hurtowniami). Jednocześnie, w Rumunii Dr. Max błyskawicznie zwiększa liczbę swoich aptek i jest już graczem numer dwa.

Więcej informacji w raporcie PMR: Distribution on the pharmaceutical market in Central Europe 2019. Market analysis and development forecasts for 2019-2024.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *