Liczba zgonów w Polsce: w październiku wzrost o blisko 44%

szpital łóżko poduszka

Ten post dostępny jest także w języku: English

W sierpniu i we wrześniu pojawiały się pierwsze sygnały, że liczba zgonów w Polsce wzrasta względem lat ubiegłych. Wówczas dane nie wskazywały jednak na dramatyczne zmiany zachodzące w tym zakresie. Październik niestety okazał się być przełomowy. Nie dość że dzienna liczba przypadków COVID-19 przekroczyła 20 tys. to dodatkowo liczba zgonów, nie tylko w związku z koronawirusem, znacznie podskoczyła. W całym kraju średnio o blisko 44%, w porównaniu do danych z października 2019 r.

Tak źle nie było od pięciu lat…czy to wpływ COVID-19?

Choć w początkowym etapie pandemii dane wskazywały, że COVID-19 nie wpłynął na wzrost liczby zgonów w Polsce, a wręcz przeciwnie nieco ograniczył ich liczbę w porównaniu do lat poprzednich, to rozwój pandemii mocno zweryfikował ten trend. Porównując tygodniowe liczby zgonów w październiku do lat poprzednich, można zauważyć że tak wysokich wartości nie odnotowano w Polsce od co najmniej pięciu lat.

Według danych Ministerstwa Cyfryzacji, stan na 9 listopada 2020 r., w październiku 2020 r. łącznie zostało zarejestrowanych 49 132 zgonów. Patrząc na dane od maja do października jest to najwyższa liczba zgonów zarówno jeśli popatrzymy na łączną liczbę zgonów w Polsce jak również na liczbę zgonów raportowanych przez Ministerstwo Zdrowia w związku z COVID-19.

zgony maj-pazdziernik 2020 wykres

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *