Teleporady: jest porozumienie lekarzy POZ

komputer gabinet lekarski

Ten post dostępny jest także w języku: English

Lekarze rodzinni (POZ) po ponad czterogodzinnych obradach z Ministrem Zdrowia w poniedziałek wypracowali kompromis w kwestii leczenia pacjentów z podejrzeniem COVID-19. W związku z tym, w ramach teleporady możliwe będzie wystawienie skierowania na test diagnozujący obecność koronawirusa Sars-Cov-2 bez realizacji badania fizykalnego.

Obawa o nowe ogniska zakażeń COVID-19 w POZ

Lekarze rodzinni po ogłoszeniu przez Ministerstwo Zdrowia informacji na temat proponowanych zmian w kwestii zaangażowania ich w walkę z COVID-19 wyrazili swoje obawy. W związku z tym prowadzone były rozmowy z ich przedstawicielami. W wyniku dyskusji wypracowano kompromis. W efekcie, w przypadkach oczywistych, kiedy objawy wyraźnie wskazują na COVID-19, tj. wysoka gorączka powyżej 38 stopni, duszności, kaszel oraz zaburzenia węchu lub smaku, lekarz rodzinny w ramach teleporady może wystawić skierowanie na badanie w kierunku COVID-19. Co ważne, druga wizyta przy utrzymujących się objawach po 3-5 dniach została zastąpiona również teleporadą.

Przyjęte rozwiązanie ma wyeliminować możliwość rozprzestrzeniania się COVID-19 w przychodniach POZ. Wizyty związane z chorobami górnych dróg oddechowych mają odbywać się w ramach teleporady. Przy wcześniejszych propozycjach zachowanie bezpieczeństwa epidemiologicznego byłoby ograniczone. Pod koniec września mają odbyć się kolejne rozmowy z przedstawicielami lekarzy POZ celem weryfikacji efektywności przyjętych rozwiązań.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *