Zago Capital pozyskuje 100 mln euro 

suplementy diety

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zago Capital, nowo powstała polska grupa inwestycyjna, koncentrująca się na branży wellness, fitness, pielęgnacja ciała, organic, odżywianie, suplementy diety, micro-biome oraz produktach kosmetycznych, planuje do połowy 2023 roku pozyskać 100 mln euro. Obecnie fundusz posiada już 10-15% tej kwoty. Większość środków zostanie najprawdopodobniej zainwestowana w Polsce, gdzie otrzymuje najwięcej wniosków – firma celuje w ok. 30 firm, w tym suplementy diety – sektor, który obecnie cieszy się najlepszą sytuacją w historii badań PMR.  

Fundusz został oficjalnie uruchomiony kilka miesięcy temu przez polskiego przedsiębiorcę Piotra Zagożdżona i Nadahla Shocair, szefa Bull Gemini. Pan Zagoźdzon, wiceprezes, jest na razie jedynym inwestorem, ale fundusz prowadzi już zaawansowane rozmowy z kolejnymi kandydatami. Zago Capital I (planowane są kolejne fundusze) poszukuje firm e-commerce z branży zdrowia i urody, przede wszystkim z sektora suplementów diety. Minimalna kwota inwestycji to 50 tys. euro – podaje pb.pl, powołując się na założycieli.

W Polsce liczba przejęć i aktywność inwestorów jest już większa niż przed epidemią, a na rynek wchodzą nowe fundusze. O atrakcyjności tego rynku w Polsce świadczy fakt, że Sundose, start-up z branży suplementów diety, pozyskał w tym roku od inwestorów 6 mln USD, a także szybki rozwój SFD, który przymierza się do wejścia na GPW.

Również sytuacja na rynku suplementów diety jest obecnie oceniana przez PMR jako bardzo dobra. Prawie 90% respondentów naszego badania – menedżerów firm obecnych na rynku (producentów i dystrybutorów) – ocenia go pozytywnie. W sumie jest to najlepszy wynik w okresie naszej analizy (od 2007 r.). Wpływ na to mają z pewnością silne wzrosty sprzedaży, które producenci notują od kwietnia 2021 r. rok do roku, a także fakt, że branży, mimo spadków w wielu kategoriach, udało się zakończyć 2020 r. z dodatnim wynikiem (co przyczyniło się do ogólnej dobrej sytuacji firm działających na tym rynku). Również biorąc pod uwagę przewidywaną sytuację w najbliższych miesiącach, optymizm jest niespotykany w okresie od 2007 roku. – Tylko 2% firm spodziewa się pogorszenia sytuacji. Najczęściej zarządzający firmami obecnymi na rynku uzasadniają swoje prognozy rosnącym zainteresowaniem suplementami diety.

Zago Capital chce zainwestować 100 mln euro w 30 spółek do końca 2023 roku i jest gotowy przeznaczyć na pojedynczy projekt 4-40 mln zł. Dla przykładu wartość jednej z najbliższych transakcji to ok. 20 mln PLN. Warto zaznaczyć, że głównym przedmiotem zainteresowania funduszu jest nabywanie pakietów większościowych, jednak nie wyklucza się współinwestycji, pod warunkiem, że partner zgodzi się na powierzenie funduszowi kontroli nad działalnością spółki.

Fundusz planuje zrealizować pierwszą transakcję (nie licząc przejęcia przedsiębiorstw Piotra Zagozdona) jeszcze przed końcem roku, a do końca 2022 roku mieć w portfelu 7-8 spółek. Głównym obszarem zainteresowania jest Europa Środkowo-Wschodnia, choć w planach jest zainwestowanie większości środków w Polsce, gdzie otrzymuje najwięcej zgłoszeń.

„Inwestujemy na okres 5-7 lat, a naszym celem jest otrzymanie 5-7-krotnego zwrotu z inwestycji w momencie wyjścia z inwestycji. Rozważamy wszystkie alternatywy wyjścia, w tym giełdę, a pierwsza z firm będzie gotowa do wejścia na giełdę w 2022 roku” – powiedział Piotr Zagodon, cytowany przez pb.pl.

Rynek suplementów diety będzie dalej rósł 

Według badania PMR, w 2021 r. i w kolejnych latach rozwój rynku suplementów diety będzie wspierany przez poprawę sytuacji gospodarczej. Według najnowszych prognoz PMR, rynek ten ma wzrosnąć w 2021 r. o 7,7%, do poziomu 6,4 mld zł w cenach końcowych (wszystkie kanały sprzedaży). Spośród analizowanych przez PMR kanałów, najwolniej będzie rosła sprzedaż w aptekach (analiza obejmuje kanał internetowy – apteki, sklepy i platformy, kanał pozaapteczny – sklepy stacjonarne, takie jak sklepy z odżywkami, drogerie, sklepy sportowe, zielarskie oraz kanał apteczny).

Wartość-i-dynamika-rynku-suplementów-2021---PL

Więcej informacji przedstawiono w raporcie PMR: „Rynek suplementów diety w Polsce 2021. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2021-2026”.

Podobne wpisy