LUX MED najcenniejszą marką medyczną w Polsce

lux med logo

Ten post dostępny jest także w języku: English

LUX MED, jedna z największych prywatnych firm medycznych w Polsce, została wybrana przez Forbes najcenniejszą marką medyczną. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również inne firmy medyczne – Medicover i Enel-Med.

LUX MED wart niemal miliard złotych

Wartość marki LUX MED została wyceniona na 941,5 mln zł. To ponad dwukrotnie więcej niż wartość drugiej w zestawieniu marki – Medicover (468 mln zł). Co ciekawe, obie firmy działają w tym samym segmencie i są dwoma największymi graczami na rynku prywatnej opieki medycznej w Polsce. Według danych PMR, ich łącznie przychody w 2018 r. wyniosły niemal 3 mld zł.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajęła marka leku OTC Rutinoscorbin (GlaxoSmithKline). W pierwszej dziesiątce uplasowała się jeszcze jedna prywatna firma medyczna – Enel-Med (miejsce 7). Wartość tej marki została oszacowana na nieco ponad 200 mln zł.

Ranking został przygotowany na zlecenie Instytutu Studiów Wschodnich i opublikowany przez Forbes w maju 2019 r. Wartość marki odnosi się do 2017 r. Przy wyliczeniu wartości marki stosowano metodę opłat licencyjnych. Pod uwagę brano również sprzedaż apteczną (w przypadku odpowiednich marek), przychody firmy oraz ankiety nadesłane przez właścicieli marek. Siła marek została obliczona przy pomocy dedykowanego badania konsumenckiego.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *