Obowiązkowe testy po powrocie z wakacji z zagranicy?

mapa

Ten post dostępny jest także w języku: English

Wakacje w pełni, a liczba zachorowań na koronawirusa stale wzrasta w wielu krajach na świecie. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację Minister Zdrowia rozważa wprowadzenie obowiązkowych testów na obecność koronawirusa dla osób wracających z wakacji z zagranicy, w szczególności z państw, gdzie zanotowano dynamiczne wzrosty liczby zachorowań. Testy prawdopodobnie miałyby być finansowane ze środków NFZ.

Polacy wracający z zagranicy

Popularne wśród Polaków kierunki na wakacje, takie jak Chorwacja, Hiszpania, Bułgaria, Czarnogóra czy Grecja w ostatnim czasie odnotowują wzrost liczby pozytywnych przypadków COVID-19. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia chce podjąć działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzenianie się koronawirusa w naszym kraju. Na Polaków wracających z zagranicy mogą czekać obowiązkowe testy lub kwarantanna.

Nie można wykluczyć, że zamiast kwarantanny byłaby konieczność przeprowadzenia testu. Analizujemy w tej chwili możliwość robienia badań po powrocie do kraju – wyjaśnia Łukasz Szumowski w rozmowie z money.pl.

Jak poinformował portal Główny Inspektor Sanitarny, w Polsce działa 150 laboratoriów realizujących testy na obecność COVID-19. Ponadto w kraju mamy milion testów w magazynach, a także dwa zakłady produkujące testy bardzo dobrej jakości.

Obowiązkowe testy w Niemczech

Podobne rozwiązanie, na razie dobrowolne, zostało wprowadzone od 1 sierpnia w Niemczech. Tam podróżni mogą wykonywać darmowe testy do trzech dni (72 godzin) po powrocie z zagranicy. Co więcej, uruchomiono tam specjalną infolinię, gdzie można dowiedzieć się o lokalizacji najbliższego punktu realizującego te badania, według informacji DW.

W celu wykonania bezpłatnego testu na obecność COVID-19 należy udokumentować swoją podróż, np. przedstawiając rachunek za nocleg. Próbki pobierane są na dworcach, lotniskach, niektórych przejściach granicznych, a także w oddziałach niemieckiego sanepidu i w wybranych przychodniach.

Niemcy planują również obowiązkowe testy dla osób wracających z krajów, uznanych za obszary ryzyka, w tym np. z USA, Rosji, Ukrainy, Brazylii, Meksyku czy wybranych regionów północnej Hiszpanii. Obecnie, podróżni z tych obszarów odbywają 14-sto dniową kwarantannę.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *