Rynek radioterapii – grupa Amethyst rozszerza działalność

Ten post dostępny jest także w języku: English

Nowe ośrodki radioterapii Amethyst zostały uruchomione w Wielkiej Brytanii i Austrii.  Obecnie grupa prowadzi dwanaście centrów radioterapii w sześciu krajach. Łącznie planuje uruchomić dwadzieścia nowych ośrodków. Część z nich jest już w trakcie rozwoju.

Działalność Amethyst w Polsce i na świecie

Grupa Amethyst w tym roku podjęła liczne działania mające na celu zwiększenie możliwości leczenia na terenie Europy. W kwietniu w klinice w Bukareszcie zainstalowano trzeci akcelerator liniowy. W związku z tym obecnie placówka może przyjmować dziennie 240 pacjentów wymagających leczenia radioterapeutycznego. Co więcej, w kwietniu Amethyst uruchomił dwa ośrodki w Wielkiej Brytanii. Centra w Londynie i Sheffield świadczą nieinwazyjną metodę leczenia w ramach radioterapii wewnątrzczaszkowej z wykorzystaniem urządzenia GammaKnife. W maju 2020 r. grupa uruchomiła Centrum Amethyst Vienna na terenie największego prywatnego szpitala Wiener PrivatKlinik w Wiedniu. Ośrodek obecnie może leczyć 1200 pacjentów rocznie, ale jest możliwość zwiększenia jego możliwości leczenia o kolejny liniowy akcelerator.

W Polsce od 2013 r. funkcjonuje Centrum Radioterapii Amethyst, działające w ścisłej współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie. Rocznie leczy się tam ponad 2,5 tys. pacjentów onkologicznych. Przypomnijmy, że podobny ośrodek powstał w województwie dolnośląskim, przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Zgorzelcu. Ośrodek nie rozpoczął jednak przyjmowania pacjentów. Wszystko dlatego, że dolnośląski oddział NFZ nie ogłosił konkursu na udzielanie świadczeń w tym zakresie.

Rynek radioterapii w Polsce

Wartość rynku radioterapii w Polsce jest silnie powiązana z kontraktowaniem NFZ. W związku z faktem, że co drugi pacjent onkologiczny wymaga radioterapii, a liczba zachorowań na raka będzie rosła w najbliższych latach, prognozujemy wzrost wydatków na ten cel. Założenia konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej wskazują, że liczba akceleratorów w Polsce powinna przekroczyć 190 w 2025 r., co również powinno przełożyć się na wyższą wartość rynku usług. Jednocześnie, dużym problemem w segmencie radioterapii w Polsce pozostaje finansowanie nowoczesnych form leczenia, takich jak np. teleradioterapia protonowa.

Łącznie na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej w Polsce w 2020 r. zostanie przeznaczone 11,2 mld zł. Rok wcześniej było to 10,4 mld zł. Kwota obejmuje świadczenia zrealizowane w ramach tzw. pakietu onkologicznego, onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej i hematologii, chemioterapii, radioterapii i programów lekowych związanych z leczeniem onkologicznym.

Więcej na temat rynku diagnostyki obrazowej i radioterapii przeczytacie Państwo w raporcie PMR: „Rynek usług diagnostyki obrazowej i radioterapii w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025.”

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *