Raport PMR: 1/5 Polaków kupuje leki OTC online

laptop komputer kobieta

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ośmiu na dziesięciu dorosłych Polaków zakupiło co najmniej jeden lek bez recepty w 2018 r. Niezmiennie, głównym miejscem zakupu leków OTC pozostają apteki stacjonarne. Wybiera je około 90% osób, wynika z najnowszego raportu firmy PMR.

Apteki stacjonarne głównym miejscem zakupów OTC

Jak wynika z raportu PMR, apteki są również głównym miejscem zakupu dermokosmetyków i suplementów diety. W przypadku dwóch ostatnich typów produktów OTC, nieco częściej niż w przypadku leków dochodzi do ich zakupu również w innych kanałach sprzedaży. Jest to zrozumiałe, ponieważ tylko sprzedaż leków OTC jest ściśle ograniczona do listy substancji dopuszczonych do sprzedaży pozaaptecznej. Suplementy diety i dermokosmetyki mogą być natomiast sprzedawane bez ograniczeń – nie tylko w aptekach internetowych, ale również w innych kanałach dystrybucji online.

Rośnie odsetek kupujących online

Pomiędzy 2016 a 2018 r. znacząco wzrósł odsetek respondentów, którzy przyznali, że zakupili lek w aptece internetowej (do 19%), co jest odzwierciedleniem trendów sprzedażowych. Dynamika wartości tego rynku sięga bowiem kilkudziesięciu procent rocznie. Nieco większy odsetek Polaków kupuje również leki przez portale aukcyjne (obecnie 4%) oraz w drogeriach (14%). Portale aukcyjne są miejscem, gdzie również działają apteki internetowe, notujące bardzo wysokie wzrosty sprzedaży. Z kolei sieci drogeryjne mają już za sobą okres bardzo dynamicznego zwiększania liczby placówek i obecnie stawiają na wzrost organiczny np. poprzez rozszerzanie oferty.

Miejsca zakupow lekow OTC Polska PMR

Więcej na temat tego rynku w najnowszym raporcie PMR: Handel internetowy produktami OTC w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *