Raport PMR: Rynek leków biologicznych silnie skonsolidowany

mikorobiologia komorka molekula dna

Ten post dostępny jest także w języku: English

Ze względu na stosunkowo małą liczbę leków i duże bariery wejścia rynek leków biologicznych jest silnie skoncentrowany w porównaniu do innych sektorów rynku farmaceutycznego. W pierwszej połowie 2019 r. trzech czołowych producentów kontrolowało około 35% segmentu wartościowo, wynika z raportu PMR „Rynek leków biologicznych i biopodobnych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024”.

Roche zdecydowanym liderem segmentu leków biologicznych

Dwudziestu największych graczy na rynku leków biologicznych w Polsce odpowiadało za 86% wartości sprzedaży, zarówno w 2018 r., jak i w pierwszej połowie 2019 r., wynika z obliczeń PMR. Zdecydowanym liderem na rynku leków biologicznych w Polsce jest firma Roche. Kontroluje ona około jednej piątej wartości rynku.

Wartość sprzedaży Roche w 2018 r. była blisko 2,5-krotnie wyższa od sprzedaży drugiego w zestawieniu Novo Nordisk. Portfolio spółki oparte jest wyłącznie o leki biologiczne referencyjne. Czołowe produkty Roche utraciły już ochronę patentową (np. Herceptin, MabThera) lub utracą ją w ciągu najbliższych kilku lat (Avastin). Firma będzie musiała się więc zmierzyć z konkurencją ze strony leków biopodobnych.

Ogółem, portfolio leków biologicznych Roche obejmuje przeciwciała monoklonalne, interferony, leki immunosupresyjne, inhibitory interleukiny oraz leki stosowane w niedokrwistości. Dla kontrastu, drugi w zestawieniu Novo Nordisk koncentruje się na jednej kategorii – insulinach.

Segment leków biopodobnych zdominowany przez polskie firmy

W segmencie leków referencyjnych, co zrozumiałe, dominują duże globalne koncerny. Krajowi producenci zajmują natomiast czołowe pozycje w sektorze leków biopodobnych. Zarówno w przypadku pierwszego SciencePharma, jak i drugiego Biotonu, oferta w zakresie leków biopodobnych koncentruje się na jednym produkcie. SciencePharma posiada lek biopodobny do Clexane (enoxaparin). Portfolio Biotonu obejmuje natomiast biopodobną insulinę – Gensulin.

Dynamika zmian przychodów producentów leków biopodobnych jest wysoka w porównaniu do producentów leków referencyjnych W przypadku połowy spośród 10 największych producentów była ona w 2018 r. dwucyfrowa, a u dwóch firmy przekroczyła 130%. Wynika to między innymi z rozbudowy portfolio w zakresie produktów biopodobnych.

Analiza obejmuje sprzedaż apteczną Rx, jak i refundację w ramach programów lekowych i chemioterapii.

Więcej na temat leków biologicznych i biopodobnych w raporcie PMR: Rynek leków biologicznych i biopodobnych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *