Grzegorz Stawarz dla PMR: nasz cel biznesowy to 20% rynku gabinetów stomatologicznych w Polsce

Grzegorz Stawarz FELG Dent CEO

Ten post dostępny jest także w języku: English

Do końca 2021 r. chcemy być numerem jeden na rynku oprogramowania stomatologicznego, podaje Grzegorz Stawarz, prezes FELG Dent w rozmowie z PMR. Firma powstała 6 lat temu. Została założona przez Polaka Grzegorza Stawarza razem z partnerem z Włoch Guido Pasquantonio.

Polskie umiejętności programistyczne połączone z rynkową wiedzą z Włoch

Z Polski pochodzą umiejętności programistyczne. To tutaj powstał zespół chmurowy, który zajął się pisaniem programu. Z Włoch spółka czerpała wiedzę na temat rynku stomatologicznego. Guido jest profesorem stomatologii na Uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie, w związku z tym dostarczał on informacje na temat potrzeb rynku stomatologicznego, stomatologów, co jest dla nich największym problemem. Budowanie programu trwało 4 lata.

– W 2018 r. udziały z Włoch w całości zostały wykupione przez Polskich inwestorów, aby zintensyfikować inwestycje i móc mocniej zdobywać rynek. To właśnie w Polsce zaczęliśmy budować sprzedaż – wyjaśnił Grzegorz Stawarz, CEO of FELG Dent

Oprogramowania chmurowe zyskują w czasach epidemii

Po początkowej współpracy z partnerami, około 1,5 roku temu FELG Dent zaczął budować własną sprzedaż w Polsce. Obecnie firma obsługuje około tysiąca gabinetów stomatologicznych w kraju. Oprogramowanie jest dostosowane zarówno do dużego, jak i małego klienta. Rozwiązanie chmurowe FELG Dent pomaga w przechowywaniu danych zgodnie z RODO. Firma opracowała aplikację, która umożliwia stały dostęp do aktualnych danych pomiędzy kilkoma lokalizacjami działającymi w danej sieci gabinetów stomatologicznych. W czasach COVID-19 FELG Dent zaimplementował do programu  ankietę rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, którą pacjent może wypełnić przed wizytą w gabinecie. Umożliwił też przeprowadzanie wideokonsultacji. Aktualnie firma pracuje nad możliwością opłacania wizyt stacjonarnych przed ich odbyciem, a także realizacji płatności za wideokonsultacje.

– Nasze rozwiązanie umożliwia gromadzenie całej dokumentacji medycznej w jednym miejscu. Warto pamiętać, że coraz więcej gabinetów chce, żeby pacjent był bardziej samodzielny, żeby mógł się zapisać na wizytę, czy wypełnić ankietę przed wizytą stacjonarną. Maj 2020 r. to był okres kiedy gabinety stomatologiczne zrozumiały, że tylko chmura jest istotna. Był to najlepszy okres sprzedażowy dla oprogramowania FELG Dent w historii pod względem liczby pozyskanych klientów. Sprzedaż w tym miesiącu była dwukrotnie wyższa w porównaniu do zwykłego miesiąca wcześniej. My zyskaliśmy na epidemii. Co więcej, we wrześniu 2020 r. odnotowaliśmy jak dotąd rekordowy wzrost wartości sprzedaży przekraczający 500% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej – podkreśla Grzegorz Stawarz.

W dobie pandemii firma przemodelowała swój sposób dotarcia do klientów. Bardzo szybko zaczęła przeprowadzać webinary, w których dużo mówiono jak pracować w czasie pandemii, jakie procedury wykonywać, a jakich nie. FELG Dent stał się trochę ciałem doradczym zapraszając do dyskusji ważne osoby z branży stomatologicznej jak Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego Prof. dr hab. Marzena Dominiak i wiele innych z dziedziny ekonomii i prawa. Wprowadził całkowicie nowy kanał sprzedaży, który do tej pory traktowany był trochę po macoszemu. Obecnie firma zatrudnia około 25 osób w Polsce i wiele innych zagranicą. Warto podkreślić, że FELG Dent wraz z oferowanym oprogramowaniem zapewnia wsparcie techniczne dla swoich klientów przez 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu, czyli przez cały rok. W horyzoncie najbliższych 2-3 lat firma planuje pozyskać 20% rynku gabinetów stomatologicznych w Polsce.

COVID-19 nie zatrzymał ekspansji zagranicznej

Oprogramowanie FELG Dent jest obecne na kilku rynkach europejskich. We Włoszech firma obsługuje około 200 gabinetów stomatologicznych. W lutym spółka zdecydowała się na uruchomienie biura w okolicach Mediolanu. Niestety sytuacja związana z pandemią wymusiła zawieszenie tego procesu w czerwcu i przeniesienie części zatrudnionych tam osób do biura w Krakowie. Jednak, od września FELG Dent ponownie uruchomił sprzedaż na rynek włoski, tym razem w nieco zmodyfikowanej formie. Obecnie sprzedaż we Włoszech prowadzona jest metodą hybrydową, częściowo zdalnie z biura w Krakowie, częściowo bezpośrednio przez przedstawicieli handlowych pracujących w terenie na miejscu.

– Mocnym rynkiem, który budujemy jest Izrael. Mimo, że jest on w drugim lockdownie rynek stomatologii nie został tam dotknięty przez działania podjęte w walce z pandemią COVID-19. Mamy tam partnera – podał Grzegorz Stawarz.

Firma posiada też klientów na rynku w Anglii czy Irlandii. Planuje też wyjście poza Europę. Jednym z celów na przyszły rok jest rynek Ameryki Północnej i Południowej, gdzie FELG Dent chce pozyskać kolejnych klientów. Firma stale rozwija oferowane rozwiązanie. Myśli również o stworzeniu oprogramowania dla innych branż medycznych w przyszłości.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *