Pfizer i BioNTech: pozytywne wyniki badań szczepionki na COVID-19

Ten post dostępny jest także w języku: English

Jak poinformowała w swoim komunikacie amerykańska firma farmaceutyczna Pfizer, zakończono pierwsze badanie szczepionki na COVID-19 opracowanej we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech. Obecnie, na etapie testów jest cztery rodzaje szczepionki Pfizer na Sars-Cov-2. Komercyjnie dostępna będzie jedna z nich.

Świat: trwające prace nad szczepionką na COVID-19

Według najnowszych informacji WHO, stan na 2 lipca 2020 r., obecnie opracowywanych jest blisko 140 potencjalnych kandydatów na szczepionkę na koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19. W ocenie klinicznej jest 18 z nich.

Warto zaznaczyć, że z informacji WHO z końca czerwca 2020 r. wynika, że wiodącym projektem w tym zakresie – zarazem najbardziej zaawansowanym – jest preparat opracowywany przez brytyjską firmę farmaceutyczną AstraZeneca. Obiecujące są również prace amerykańskiej firmy Moderna, o której pisaliśmy więcej już w połowie marca.

Wyniki badań na 45 osobach szczepionki Pfizer i BioNTech

Pfizer i BioNTech przeprowadziły pierwszy etap badań na grupie 45 zdrowych osób. Podzielono ich na grupy. Dziewięć osób otrzymało placebo, pozostali zostali podzieleni ze względu na wielkość podanej dawki: 10 mqg, 30 mqg i 100 mqg.

Wyniki badań po podaniu szczepionki wskazały na obecność przeciwciał COVID-19. Okazuje się, że ich poziom był około 2-3 razy wyższy niż u osób, które przeszły chorobę na koronawirusa Sars-Cov-2. Warto zaznaczyć, że lepsze wyniki wykazali pacjenci, którym podano dwie mniejsze dawki w odstępie 21 dni. Mieli bowiem więcej przeciwciał niż pacjenci, którym podano pojedynczą, najwyższą dawkę. Wyniki ostatnich badań klinicznych nie przeszły jeszcze oceny bezpieczeństwa i skuteczności.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *