Zbigniew J. Król wraca do Ministerstwa Zdrowia

zbigniew j.krol

Ten post dostępny jest także w języku: English

Zbigniew J. Król, były wiceminister zdrowia, wraca do resortu. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Zdrowia z 13 września będzie on pełnił funkcję pełnomocnika MZ do spraw wdrażania Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich.

Zbigniew J. Król wdroży plan dla chorób rzadkich?

Król został odwołany z funkcji wiceministra zdrowia pod koniec lipca tego roku. Odpowiedzialny był on m.in. za reformę psychiatrii i Narodowy Plan Chorób Rzadkich. Powodem jego dymisji, według nieoficjalnych informacji, miał być zły stan psychiatrii w Polsce, zwłaszcza dziecięcej (szerzej o tym pisaliśmy tutaj).

Po powrocie do MZ Król będzie więc zajmować się częściowo takimi zagadnieniami jak poprzednio. Jako pełnomocnik w zakresie chorób rzadkich ma przede wszystkim koordynować przyjęcie i wdrożenie Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. Będzie podlegał bezpośrednio ministrowi zdrowia.

Długo oczekiwany dokument

Wdrożenie strategii dotyczącej chorób rzadkich jest w Polsce oczekiwane od wielu lat. Plan zakłada m.in. powstanie ośrodków referencyjnych, które specjalizowałyby się w rozpoznawaniu i leczeniu chorób rzadkich. Planowane jest zwiększenie dostępności wysokospecjalistycznej opieki medycznej oraz dostępności terapii lekowych i drogich technologii. W tym celu ma zostać wydzielony osobny budżet na tzw. leki sieroce.

Plan ma również przynieść poprawę w zakresie upowszechnienia badań przesiewowych i testów genetycznych. Zakłada się wprowadzenie kodyfikacji chorób rzadkich i rejestru tych schorzeń. W Polsce na choroby rzadkie cierpi, według różnych szacunków, 2-3 mln osób.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *