Bioceltix pozyska środki na rozwój leków biologicznych

pies czlowiek

Ten post dostępny jest także w języku: English

Bioceltix, jedna z nowych nadziei na arenie polskiej biotechnologii, opublikował memorandum informacyjne, w którym podał, że planuje pozyskać do 7,4 mln zł w ramach oferty publicznej do 360 tys. akcji nowej emisji. Ponadto, wrocławska firma planuje debiut na giełdzie NewConnect w drugim kwartale 2021 r.

2020 r. – pandemia nie zatrzymuje rozwoju Bioceltix

Bioceltix zajmuje się weterynarią i opracowuje innowacyjne leki biologiczne stosowane w leczeniu chorób zwierząt, w tym dla koni czy psów. Firma pracuje nad innowacyjnymi terapiami do leczenia takich chorób jak zapalenie stawów i atopowe zapalenie skóry. Firma w 2019 r. otrzymała dotację od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Co więcej, Bioceltix we wrześniu 2020 r. przeszedł audyt Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF) i po zakończeniu oficjalnych procedur w październiku został zarejestrowany jako producent weterynaryjnych leków biologicznych. Izolowana linia technologiczna do aseptycznej produkcji weterynaryjnych leków biologicznych w oparciu o komórki macierzyste w standardzie cGMP pozytywnie przeszła testy. Tym samym Bioceltix stał się jedną z nielicznych certyfikowanych firm farmaceutycznych na świecie, które zostały przystosowane do wytwarzania leków biologicznych dla zwierząt z wykorzystaniem komórek macierzystych jako substancji czynnej.

2021 r. – Bioceltix planuje debiut na NewConnect – co dalej?

Firma poinformowała, że rozpoczyna ofertę publiczną do 360 tys. akcji nowej emisji, w ramach której chce pozyskać do 7,4 mln zł. Od piątku – 5 marca – ruszają zapisy. Uzyskane środki Bioceltix chce przeznaczyć na dalszy rozwój opracowywanych leków. W rezultacie firma chce przeprowadzić zaawansowane badania kliniczne swoich produktów i starać się o ich rejestrację przez Europejską Agencję Leków (EMA). Wrocławska firma planuje też debiut na NewConnect w drugim kwartale 2021 r.

Co interesujące, Bioceltix planuje wprowadzić do sprzedaży w 2024 r. swój pierwszy lek biologiczny, który jest obecnie w najbardziej zaawansowanym stadium rozwoju badań. Chodzi o produkt przeznaczony do leczenia zmian zwyrodnieniowych stawów u psów (BCX-CM-J). Złożenie wniosku do EMA o dopuszczenie do obrotu BCX-CM-J planowane jest w 2023 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *