Raport PMR i Upper Finance: rośnie popularność chirurgii robotycznej

chirurgia robotyczna robot operacja

Ten post dostępny jest także w języku: English

Obecnie w Polsce zainstalowanych jest 15 autoryzowanych systemów robotycznych da Vinci, wynika z raportu PMR i Upper Finance Group. Ostatni rok zaowocował instalacjami nowych systemów chirurgicznych w naszym kraju. Swoje produkty na rynek wprowadził Globus Medical oraz Siemens Healthineers. Aktywność na polskim rynku rozpoczął również CMR Surgical, jednak do dnia sporządzenia raportu nie było jeszcze instalacji klinicznej tego systemu w Polsce.

Wdrożenie systemu ExcelsiusGPS firmy Globus Medical

Globus Medical wprowadził pod koniec 2020 r. na polski rynek robota chirurgicznego ExcelsiusGPS wykorzystywanego w operacjach kręgosłupa. Robot chirurgiczny ExcelsiusGPS do minimum eliminuje możliwe błędy ludzkie. Obecnie na świecie jest zainstalowanych 120 urządzeń. W Polsce są już 2 instalacje i kolejne szpitale zapowiadają zakup systemu, podkreślają autorzy raportu PMR i Upper Finance Group „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2021. Prognozy rozwoju na lata 2021-2026”.

Wdrożenie systemu CorPath GRX firmy Corindus w Polsce

W kwietniu 2021 r. przeprowadzono pierwsze wdrożenie systemu CorPath GRX firmy Corindus w Polsce w Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii w Nowym Sączu. CorPath GRX firmy Corindus to system stosowany w procedurach interwencyjnych zabiegów naczyniowych, który uzyskał certyfikację medyczną zarówno w Europie, jak i w USA (CE, FDA). Rozwiązanie rozwija Siemens Healthineers, który w 2019 r. przejął Corindus Vascular Robotics za cenę 1,1 mld USD. Na świecie jest już zainstalowanych pond 100 takich systemów. Z ich pomocą wykonano ponad 10 000 interwencji. Istotną korzyścią, wynikającą z wykorzystania robota, jest redukcja dawki promieniowania jonizującego przyjmowanej przez operatora. Kolejną kwestią jest ergonomia pracy lekarza operatora.

W zakresie kardiologii prowadzenie przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) przy asyście robota Corindus pozwala osiągnąć wyższy poziom precyzji i standaryzacji zabiegu, co przekłada się także na korzyści dla pacjentów. Jak twierdzą eksperci, dotyczy to zarówno nawigacji wewnątrz ciała pacjenta, jak i pozycjonowania produktów implantowanych w tętnicach wieńcowych. Dzięki temu możliwy jest np. precyzyjny dobór i implantacja stentu wieńcowego. Szacowany potencjał polskiego rynku to około 10-15 instalacji w okresie prognozy tj. w latach 2021-2026. Szacowany koszt systemu to około 3-4 mln zł w zależności od zastosowania i konfiguracji. Tempo upowszechniania rozwiązania będzie w dużym stopniu zależne od wsparcia w obszarze refundacji metod robotycznych, z uwagi na stosunkowo wysoki koszt materiałów jednorazowych wykorzystywanych w zabiegach (średnio ponad 3 tys. zł na zabieg), który dziś nie jest uwzględniony w wycenie procedury.

Wejście na rynek CMR

W Polsce odbyły się już pierwsze preznetacje robota Versius® firmy CMR Surgical (CMR), globalnego gracza na rynku urządzeń medycznych. Versius to robot chirurgiczny nowej generacji, został wykorzystany do przeprowadzenia ponad 1 000 zabiegów chirurgicznych w szpitalach w Europie i Azji.

Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce

Raport „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2021. Prognozy rozwoju na lata 2021-2026” można bezpłatnie pobrać tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *